Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
Шоуто C’est la Magie ще има два допълнителни спектакъла в София – на 5 и 6 октомври, на обяд, в зала 1 на НДК, след като билетите за първоначално обявените спектакли се изчерпват за рекордно кратко време, съобщават организаторите.
„Вълнуваме се от срещата си с българската публика и сме нетърпеливи да представим невиждани трикове, за които сме сигурни, че ще се говори дълго. Надяваме се да вдъхновим публиката, за да погледне към света по един нов, различен и магически начин", казва канадският илюзионист Дарси Оук.
„C’est la Magie е преживяване, в което реалността флиртува с необикновеното и невъзможното – спектакъл, който съчетава грандиозна илюзия, хумор, музика, специални ефекти и модерни технологии. Екип от над сто души пристига в София след старта на европейското турне на шо
Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.
Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.
Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.
Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.
Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.
Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.
Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори,
"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Александър Чепанов, а хореографията е на Галина Калчева.
Припомняме, че петото издание на фестивала "Опера на светилището" бе открито с операта на Джузепе Верди "Риголето". За удобство на гостите Община Приморско организира транспорт в двете посоки до Бегликташ и обратно от паркинга на градската управа.
Международният театрален фестивал за монодрама „Към звездите“ ще представи два спектакъла на Театър „Българска армия“ във Варна тази събота и неделя, съобщават домакините от Фестивалния комплекс.
В първата вечер с постановката „Кралицата майка“ ще бъде отбелязана 85-годишнината на актрисата Мария Стефанова. Пиесата на Манлио Сантанели е режисирана от Стефан Спасов, музиката е на Добрин Векилов - Дони.
На следващия ден гостува моноспектакълът „Глас“ с участието на Антоанета Добрева - Нети. Автор на текста е Елена Алексиева, режисьор е Ивайло Христов, композитор е отново Дони.
Постановката разказва за дубльорката на Мария Калас Виктория Глас. В нея се отразяват битките и триумфите на всеки артист, който се осмелява да мечтае. Виктория Глас е жена с изключително силен характер, която показва какво е
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап.
Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“.
В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.
Тази годин
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.
В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.
Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.
„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраня
„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.
Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.
Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.
В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру